I Zlot Sukcesorów

Data: 16-18 września 2016 rokuPierwszy Zlot Sukcesorów już za nami. Okazało się, że integracja środowiska potomków polskich przedsiębiorców jest możliwa i to w połączeniu z odpowiednią dawką wiedzy na tematy związane z codziennością, czyli współprowadzeniem rodzinnych firm. Również miejsce spotkania nadało odpowiedni klimat – nowoczesny, ale przytulny hotel Portofino we Włocławku, położony w samym centrum strefy przemysłowej, prowadzony przez rodzinną firmę Renex. Inicjatorkami i głównymi organizatorkami były Aleksandra Jasińska-Kloska z firmy Darpol  oraz Anna Gwizdalska z JARS.

  

W piątek w otwarciu Zlotu uczestniczyli również przedstawiciele władz miast Włocławka oraz Brześcia Kujawskiego, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli o regionie, jego potencjale inwestycyjnym i walorach turystycznych. Po krótkim i wesołym przedstawieniu się uczestników przyszedł czas na zwiedzanie futurystycznych pomieszczeń produkcyjnych, szkoleniowych i biurowych firmy Renex, poznanie jej historii i strategii biznesowej. Ciekawość została pobudzona i dzięki temu, podzieleni na dwie grupy, ruszyliśmy w teren, by zdobywać punkty i poznać się lepiej w zorganizowanej przez Tomasza Kloskę z Darpol grze terenowej. Skoro sukcesorzy to i sukces – zadania wykonane zostały nieomal bezbłędnie, a że rywalizacja była wyrównana, to wszyscy otrzymali piękne i oryginalne medale I-go Zlotu przygotowane przez Krzyśka Jasińskiego (Darpol). Dzieci przedsiębiorców ryzyko mają we krwi i nie boją się zdobywać świata, w czym utwierdziła nas Anna Pietrzak-Włodarczyk z ZPHU Drewa. Swoją opowieścią przekonała nas, że nawet Iran (zwykle u nas przedstawiany w negatywnym świetle), może być bezpiecznie odkrywany przez samotnie podróżującą blondynkę i że warto realizować swoje marzenia zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się trudności. Pierwszy wieczór skończył się… wczesnym rankiem, bo ze zmęczeniem wygrała ciekawość siebie i mnogość wspólnych tematów.

  

Nie przeszkodziło to oczywiście w punktualnym stawieniu się kolejnego dnia na zaplanowanych seminariach. Na rozbudzenie Małgorzata Piekarska-Rekosz z Biura Rachunkowego Azyl podzieliła się z nami historią o nierzadko trudnych relacjach rodzic-dziecko w firmie i sposobach radzenia sobie z seniorami. Często bowiem, metody współpracy z innymi osobami zarządzającymi czy pracownikami nie sprawdzają się w stosunku do mamy czy taty. Nie ma jednego idealnego rozwiązania, a wprowadzanie zmian należy zacząć od samych siebie. Ale bez paniki – możemy zawsze liczyć na zrozumienie i wsparcie innych sukcesorów oraz Krzysztofa Błażejewskiego z Laboratorium Dialogu. Przeprowadzone przez niego warsztaty i ćwiczenia praktyczne uzmysłowiły nam wagę „słyszenia” innych a nie tylko „słuchania” ich opowieści, a wymiana doświadczeń pokazała, że niezależnie od branży czy formy działalności firmy rodzinnej, problemy związane z międzypokoleniową współpracą są podobne. Być może pozytywna komunikacja pozwoliłaby na rozwiązanie wielu konfliktów? W jej tajniki wprowadziła nas Aneta Topczewska-Scrivo z Przedszkola Słoneczna Polana. Z pewnością wprowadzenie pozytywnych przekazów w codziennej komunikacji z innymi jest niełatwe – świadczyć o tym może choćby burzliwa dyskusja, która towarzyszyła prezentacji. A może to nasze nawyki nam w tym przeszkadzają? O ich sile i wpływie na nasze postępowanie opowiedziała Lidia Rygielska z Coala. Kolejne prezentacje były solidną dawką wiedzy. Najpierw Paweł Regulski z Rema Broker. wyjaśnił różnice pomiędzy agentem a brokerem ubezpieczeniowym, a także przedstawił wady i zalety korzystania z usług brokerskich. Następnie Ola Jasińska-Kloska z firmy Darpol opowiedziała o sposobie poradzenia sobie z uciekającymi sprawami, w tym o wykorzystaniu praktycznej aplikacji do zarządzania krótko- i długoterminowymi zadaniami (przydatnej zarówno w firmie, jak i w życiu prywatnym). Jarosław Błaszczak z B&B Słodycze Reklamowe natomiast, w bardzo dynamiczny sposób zwrócił uwagę na problem poszanowania praw autorskich w Internecie i wyjaśnił pojęcie „wolnej licencji”. Dzięki jego wskazówkom nie będziemy już bezmyślnie wykorzystywać zdjęć czy plików video zamieszczonych w sieci, a sprawdzanie rodzaju licencji stanie się naszym dobrym nawykiem. Na podsumowanie dnia goście z organizacji SBICO opowiedzieli o pilotażowym projekcie wymiany kadr pomiędzy mikro, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, finansowanym przez Unię Europejską. Jest to ciekawa propozycja, szczególnie dla głodnych wiedzy i doświadczeń sukcesorów.

  

Zwieńczeniem wieczoru był kolorowy bal przebierańców, którego przewodnim tematem stały się „Cztery pory roku”. Tańce rozpoczął barwny korowód – był to śmiało, wesoło i niezbyt rytmicznie zatańczony polonez. Następnie bardzo uzdolniona i sympatyczna akordeonistka Magda wraz z Lidią Rygielską pokazały nam jak się dawniej na ziemi kujawskiej bawiono. Pomimo tego, że wielu z nas miało już za sobą niejeden kurs tańca towarzyskiego (czy to salsy czy tanga), okazało się, że kroki i figury polskiego oberka są nie lada wyzwaniem. A do tego urocza akordeonistka wciąż podkręcała tempo! Po obertasie przyszedł już czas na szaleństwo w stylu dowolnym, a konkurs na najładniejsze przebranie wygrała Lidia Rygielska, której wianek z żywych kwiatów zdobył serca sukcesorów. Fundatorem nagrody byli Basia i Michał Rożek z Rożek Brokers Group.

  

W niedzielę, wciąż pełni wrażeń, udaliśmy się do Parku Linowego we Włocławku. To właśnie tam do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci i młodzież z domu dziecka. Transport dla dzieci zafundował Burmistrz Brześcia Kujawskiego p. Wojciech Zawidzki. Przejściom przez wymagające trasy w parku towarzyszyły silne emocje i dzięki dopingowi żaden z odważnych nie załamał się. Było warto, bo w nagrodę czekało ognisko i degustacja krówek. Miejmy nadzieję, że dzieciaki na długo zapamiętają ten wesoły i słoneczny dzień.

  

I tak oto nadszedł czas na podsumowania. Pierwszy Zlot Sukcesorów możemy uznać za wielki sukces. Udowodniliśmy, że młodzi przedsiębiorcy, pomimo wielu różnic, potrafią się zintegrować, lubią się bawić, tańczyć, śmiać, ale nie stronią też od rozmów na trudne tematy związane z prowadzeniem firm. I jedno jest pewne – kolejny Zlot Sukcesorów już wkrótce!

 

PEŁNA GALERIA ZDJĘCIOWA

 


Opracowanie: Paulina Paulina Rudnicka (sukcesorka w firmie RENOWA z Tomaszowa Mazowieckiego).